Sosyal Medya kanalları için Video Marketing

Sosyal medya platformları özellikle son dönemde video pazarlamanın kıymetini anladılar ve bu alana bol bol yatırım yaparak kullanıcılarını içerik üretmeye teşvik ettiler. Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat, Twitter derken aslında her mecra kendi tarzına özgün bir içerik alt yapısına sahip olduğu için birbirlerinden farklı video pazarlama stratejilerine de ihtiyaç duyuyorlar. 

 

Sosyal medya platformları özellikle son dönemde video pazarlamanın kıymetini anladılar ve bu alana bol bol yatırım yaparak kullanıcılarını içerik üretmeye teşvik ettiler. Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat, Twitter derken aslında her mecra kendi tarzına özgün bir içerik alt yapısına sahip olduğu için birbirlerinden farklı video pazarlama stratejilerine de ihtiyaç duyuyorlar. Bu yazımızda beş büyük sosyal medya platformu için video pazarlama stratejilerinden ve izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiz.

Facebook

En son ne zaman Facebook’ta bir video paylaştığınızı hatırlıyor musunuz? Muhtemelen ya çok eğlenceliydi, ya sosyal sorumluluk açısından size epey duygulandırdı ya da toplumsal nedenlerle çok paylaşılmaya ihtiyacı olan bir videoydu.
Facebook video kurgusunun temelinde bir hikaye anlatmak yatar ve bu hikayeler size bir perspektif sunar. Bu bir birey için de geçerli olabilir bir marka için de. Markaları ele alacak olursak öncelikle Facebook’un video reklam hedefleme konusunu son zamanlarda inanılmaz detaylandırdığını ve markaların bu sayede istedikleri hedef kitleye çok daha kolay erişebildiğini söyleyebiliriz. Tabi bunlar hep reklam yatırımıyla gerçekleşiyor. Dijital pazarlama trendleri ise artık reklam iletişiminden çok organik etkileşimin ve erişimin kıymetini kanıtlar nitelikte.

Facebook’ta video iletişimi yapmak için daha iyi bir dönem olmamıştı.
Peki Facebook’ta video iletişimi yaparken neler dikkat etmelisiniz? İşte size işinize yarayacak bir kaç tüyo:

•    Videonuza bir isim ve altyazı ekleyin. Facebook videolarının %85’i ses kapalı şekilde izleniyor.
•    İlk 3 saniyeyi iyi hesaplayın. Facebook’un otomatik oynat seçeneği nedeniyle her ziyaretçi videonuzun sadece 3 saniyesini görecek. Sadece ilgisini çekenler kalacak ve devamını izleyecek.
•    Yüksek çözünürlük kullanın. Attık 720p ya da 1080p formatları dışında video oluşturmak hiç kullanışlı değil.
•    Facebook Live kullanıyorsanız çarpıcı bir başlık kullanın. Bu sayede daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Youtube

Bazı markaların ve influencer’ların favorisi Youtube, video pazarlama tarafında gerçekten de oldukça etkili bir mecra. Globalde yükselmesine yardımcı olduğu ve konumlandırdığı onlarca marka var. Sadece GoPro ve Volvo Truck’ın hesapları bile bizi oldukça etkileyen örneklerden.

Youtube ayda 3 milyar arama sonucuyla Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olarak karşımıza çıkıyor.

Peki bu mecrada neyi doğru yaparsak arama optimizasyonlarında başarılı sonuçlar alabilir, videomuzun izlenme sayılarını artırabiliriz.

•    Videonuza açıklama ekleyin! Youtube kullanıcılarının %40’ı videoların alt kısmında yer alan açıklamaları okuyor.
•    İlk 10 saniye çok önemli. Çünkü istatistiklere göre izleyicilerin %20–25’i videoları 10 saniyeden daha az izleyip kapatıyor.
•    Doğru video açıklamaları ve bu alanda vereceğiniz linkler sizin SEO puanınızı artırır. Daha iyi SEO demek daha fazla izlenme sayısına sahip video demektir.
•    Yüksek çözünürlük kullanın. Artık 720p ya da 1080p formatları dışında video oluşturmak hiç kullanışlı değil.

Snapchat

Evet, artık Snapchat de bir fırsat kapısı.
İstatistiklere göre Snapchat toplamında kullanıcılar günde ortalama 10 milyar video izliyor.

Bu rakam gerçekten inanılmaz. Bu etkileşimi ve büyümeyi gören markalar da birer birer Snapchat hesaplarını açıyor.

Özellikle genç hedef kitleye ulaşmak için Snapchat en iyi platformlardan biri. Peki ama nasıl doğru kullanılır:

•    Videonuza metin ve çizimler ekleyin. Snapchat üzerinden izlenen videoların %33’ü sessiz şekilde izleniyor.
•    İlk Snap’inizde onları yakalayın! Eğer ilgi çekici bir başlangıç yapmazsanız diğer Snap’leriniz izlenmeden sayfanızdan ayrılacaklardır. Bunu yapanların oranı ise hiç azımsanmayacak derecede, %22.
•    Videolarınızı dikey formatta kaydedin.
•    İzleyicilere eğlenceli ya da yararlı bulacakları içerikler sağlayın.

Instagram

Instagram, Stories ile video pazarlama alanında önemli oyunculardan biri haline geldi. Markalar ve influencer’lar bu yeni özelliği bol bol kullanarak nasıl daha akılda kalırız diye çözümler üretmeye çalışıyorlar.

Asıl soru; Instagram Stories, Snapchat üzerinde görmeye alışkın olduğumuz video pazarlama modelinden nasıl farklılaşacak?

Çünkü bunun bir fırsat olduğu ortada.

Instagram’da size diğerlerinden farklılaştıracak video pazarlama tüyolarını aşağıda bulabilirsiniz:

•    “Sessiz” düşünün. Instagram videolarında sesi açmak için ekrana tıklamanız gerekiyor. Yani “sessiz” bir başlangıç için elinizin güçlü olması lazım.
•    Video ve fotoğraf içeriklerini eşleştirin. Hikayeleri birbirine bağlayın.
•    Hashtag kullanın. Hashtag kullanılan içeriklerin %12 daha fazla etkileşime girdiği kanıtlandı.
•    Instagram Stories size 24 saatlik içerikler sunuyor ve bu içerikleri sadece anlık olarak kaydetmek zorunda değilsiniz. Stories ekranı açık iken aşağı doğru kaydırarak fotoğraf albümünüzden de içerikler yükleyebilirsiniz.
•    Back to stage videolarınız için Instagram Stories kullanın.

Twitter

Video içerik alanında Twitter tam biz gizli kahraman. Herkes Snapchat, Instagram ve Facebook hakkında konuşurken, Twitter kendi platformunda yeniliklere devam ediyor.
Peki siz Twitter kullanıcılarının %82’sinin video içeriklerini izlediklerini biliyor musunuz?

Yeni keşifler yapmak için harika bir platform.

Twitter’da etkileşimin yolu birebir iletişimden geçiyor. Bu yüzden insanlara özgün bir şekilde hitap etmek ve kişisel video içeriği oluşturmak için biraz zamanınızı ayırmanız hiç fena olmaz.

Şimdi gelelim Twitter video pazarlaması konusunda hangi tüyolar işimize yarayabilir:

•    Videolarınızda insan faktörünü kullanın. İlk saniyelerinde videoların gözüktüğü videolar iki kat daha fazla izleniyor.
•    Bir hikayeniz olsun. Başlangıç, gelişme ve sonuç kısımları net olan videolar daha kolay izlenir.
•    Sadece eğlence amaçlı videolar da paylaşabilirsiniz.
•    Maksimum video uzunluğunuz 140 saniye, video boyutunuz ise 512 mb olmalıdır. Buna dikkat edin.
•    MP4 ve MOV gibi video formatları mobil aplikasyon tarafından da desteklenen formatlar. Dijitalde bir iş yaparken daima mobil tarafı da düşünün.

Bol şans!


18.10.2016