Instagram’ın Yeni Reklam Algoritması

Aylık 400 milyondan fazla kullanıcı ve gün geçtikçe artan reklam veren kitlesine sahip olan Instagram, haber akışı ve reklam algoritmasındaki birtakım düzenlemeleri içeren yeni stratejisini yayına almaya hazırlanıyor. Instagram için yeni olan bu reklam stratejisi aslında bir süredir Facebook tarafından kullanılıyor.

Instagram’ın yayına almaya hazırlandığı yenilikler:

- > Business’a özel spesifik profiller

- > Marka hesapları’nın ne durumda olduğunu gösteren daha fazla data ( reklam verilmemiş içerik olsa bile)

- > Mobil bir cihazdan Instagram reklamı satın alma olanağı

Başka bir deyişle Instagram, reklamlı içeriklerin üretimini daha çekici kılmak istiyor ve bunu kolaylaştırmak için markaların özel profillerinin olması ya da mobil bir cihazdan reklam verme imkanı yaratılmasının buna yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan Instagram, paylaşımların kronolojik sıralamasından bağımsız olarak kullanıcının görmek isteyeceği ve daha fazla etkileşim alan paylaşımları üst sıraya taşıyacağını da ekliyor.

R/GA sosyal medya direktörü Kyle Bunch durumu şöyle ifade ediyor: “Organik sosyal medyanın ölümü demek belki abartılı olur, ama müşterilerimize gittikçe sık olarak diyoruz ki içeriğinizi tanıtmak için para harcamadan sadece organik olarak büyümek isterseniz bunun sürdürülebilir olması çok zor.”

Organik içerik akışı tehlikede mi?

Instagram’ın ücretli promosyon içeriğini nasıl öne çıkaracağı henüz kesinleşmiş değil, ancak bunun markaları reklam mantığıyla düşünmeye zorlayacağı kesin.

HelloWorld stratejik hizmetler başkan yardımcısı Matt Kates durumla ilgili ifadeleri şunlar: “Diğer sosyal medya algoritmalarıyla ilgili eleştirilerden biri de ücretli reklam içeriğini yapay olarak öne çıkarmaları… İnsanların Instagram’ı sevmelerinin bir nedeni de organik içerik paylaşımına izin vermesi ve buna zarar vermek kullanıcıyı kaçırabilir.”

Buna karşılık Huge sosyal medya direktör yardımcısı Kevin Del Rosario’ya göre; Instagram algoritmasındaki değişiklikler markalara zarar vermeyecek.

Bu algoritma bazı markaların öfkesine sebebiyet verebilir, ancak -FB’tan da bilindiği gibi- büyük olasılıkla Instagram için büyük bir gelir artışı olacaktır.

Son olarak henüz “satın al” butonu kullanılmamasına rağmen bu özelliğin bir kaç ay içerisinde gündeme geleceği söyleniyor.


12.10.2016