Instagram’dan video atağı

Video trendi dijital dünyayı yıkıp geçmeye devam ediyor.

2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan Instagram internette hızlı tüketilebilir mobil video akımının öncülerinden oldu. Platform şimdi “Keşfet” sekmesinde yaptığı bir güncellemeyle video kanallarını ön plana çıkararak ortamlara biraz hareket kazandırmaya hazırlanıyor.

Şimdilik sadece önemli etkinliklerde ve konserlerde aktif olan video kanallar, yakın dönemde ayrı bir başlık altında keşfet kısmında yer alacak. Bu sayede sadece video içerik arayanlar için de kolaylık sağlanmış olacak.

Facebook Algoritması Kullanılacak

Geçtiğimiz ay duyurulmasının ardından ortamlarda büyük panik yaratan yeni Instagram algoritma yapısıyla birlikte gelen yeni video kanal özelliği, Facebook’un da hali hazırda kullandığı akış ve keşfet algoritması gibi sadece konuyla ilgililenen kullanıcılara gözükecek. Örneğin siz müzikle yakından ilgiliyseniz Keşfet sekmesinde güncel bir festivalin yayınına denk gelebileceksiniz.

 

Coachella Instagram video kanalı festival boyunca yayındaydı. Hem sahne hem de sahne arkası görüntülerle festival deneyimi ikiye katlandı.

Instagram, 2013 yılında yayına aldığı video özelliğinin ardından değişen trendlerle birlikte video yatırımlarını artırdı. 2016 yılı itibarıyla artık 15 saniyeden 60 saniyeye çıkan video formatı bir kısım reklam verenler ve popular hesaplarca test edilmeye başladı.


12.10.2016