En Popüler Snapchat oldu!

Snapchat gençler arasında en popüler uygulama seçildi. İkinciliği alan Instagram ise takipte…

Snapchat yayınlandığı günden bu yana eklenen yeni özelliklerle beraber oldukça değişti ve sonunda popüler sosyal medya kanalları arasında kendine yer etmeyi başardı.

Amerika’da 16–20 yaş genç hedef kitle üzerinde yapılan bir araştırmada Snapchat; Instagram, Facebook ve Twitter’ı geride bırakarak en popüler ve en çok tercih edilen uygulama oldu.

6.500 genç arasında yapılan araştırmaya göre Snapchat %28 oyla en etkili sosyal mecra seçilirken, Instagram %27 oy oranıyla onu izledi. Facebook ve Twitter ise bu ikilinin arkasında kaldı.

Rapora göre gençler, Twitter ve Facebook’un metin odaklı fotoğraflı içerikleri yerine mesajı içinde barındıran fotoğraf ve videolu içeriklere daha ilgili olma eğilimi gösteriyor.

Ayrıca Snapchat’in geçtiğimiz sene yaptığı değişiklerle birlikte getirmiş olduğu “Keşfet” bölümü ve Oscar törenleri için eklediği canlı yayın sekmesi onu diğer sosyal ağlar içerisinde daha tercih edilebilir kılmış durumda.

Tabii asıl etkenin bir tsunami etkisiyle yayılan Face-swap yani yüz değiştirme geliştirmesiyle ilgili olduğu da aşikar. Sadece gençler değil her yaştan tüm kullanıcılar bu eğlenceli içerik tipini kullanmaya ve çevresine yaymaya devam ediyor.

Uzmanlar mecranın bu yükselişinin tamamıyla sunduğu yeniliklerle ilgili olduğunu ve Snapchat’in diğer sosyal ağlar gibi değişmekten korkmamasına bağlıyor. 2015 yılı araştırmalarında Snapchat, büyük sosyal medya ağları arkasından gelerek en etkili dördüncü mecra olmuştu. Son geliştirmelerle birlikte göstermiş olduğu yükseliş ise oldukça etkileyici olarak tanımlanıyor.

Son olarak araştırmanın sonuçlarına göre Google, aldığı %1'lik oy oranıyla gençler arasında en az tercih edilen sosyal ağ olurken onu %2 oy ile Tumblr ve Pinterest takip ediyor.


12.10.2016